přírodní antioxidanty

Přírodní antioxidanty

Přírodní antioxidanty umí odstraňovat z tkání škodlivé volné radikály a hodně tak zmenšují pravděpodobnost jejich vzniku. Umí je deaktivovat. Přírodní antioxidanty snižují nežádoucí procesy oxidace v organismu a napomáhají ke snížení rizik degenerace buněk, srdečních a cévních onemocnění, nekontrolovaného bujení – rakoviny. Rovněž se podílejí na zpomalení  procesu stárnutí.

K přírodním antioxidantům se řadí například vitamíny C, B6, E, A, zinek, beta-karoten, koenzym Q10, selen a jiné. Pokud do vašeho jídelníčku přidáte potraviny, které obsahují antioxidanty, snížíte riziko mnoha onemocnění. Stále zde platí obecně známé pravidlo – pro tělo je důležitá vyvážená a pestrá strava. Nesmí v ní chybět zelenina, ovoce, maso, mléko a mléčné výrobky či luštěniny.

Ovoce a zelenina patří mezi bohaté zdroje vitaminu C. Jde o hlavní antioxidant, který je rozpustná ve vodě. Dále obsahují karotenoidy, dávají ovoci a zelenině zabarvení a některé mají také antioxidační vlastnosti (jde o např. beta-karoten, lutein, lykopen a zeaxanthin).

Vitamin E najdete v obilovinách, rostlinných olejích a luštěninách je vitamin E. Tento vitamin působí v lipidické fázi a fosfolipidy buněčných membrán před oxidací. Do jídelníčku tedy zařazujte především černé a červené fazole, sojové boby a čočku.

Nejlepší zdroje antioxidantů najdete v koření, ale museli byste ho sníst opravdu hodně. Do jídel si přidávejte hlavně tymián, hřebíček, oregano, kurkumu, skořici, rozmarýn nebo vanilku.

Jezte ořechy, které mají kromě mnoha antioxidantů také vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Pusťte se tedy s chutí do lískových, pekanových, vlašských a pistáciových ořechů a nezapomeňte ani na mandle.

Mezi nejlepší zdroje antioxidantů patří i čokoláda. Můžete tedy bez výčitek mlsat, ale mělo by se jednat o čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Čím více procent kakaa má čokoláda, tím získáte více antioxidantů.

3,421 shlédnutí
Kategorie: Články.
1 hlas2 hlasy3 hlasy4 hlasy5 hlasů (Zatím žádné hodnocení)
Loading ... Loading ...
Facebook Twitter Linkuj si !
Napište komentář ... děkujeme.
 • Žít zdravě znamená žít déle

  Stále více žen i mužů mluví o zdravém životním stylu. Měli bychom pravidelně cvičit, jíst kvalitní potraviny, nepřejídat se a relaxovat. Řídíte se těmito pravidly i vy ? Pokud ne je ten nejvyšší čas začít.

 • Vegetariáni a vrcholový sport – jde to dohromady?
  12. 12. 2017 Může i vegetarián, či dokonce vegan dosáhnout na vrcholné výkony? Nebo to bez pořádné flákoty na talíři, nejlépe denně, není možné? A kolik masa či luštěnin je „tak akorát“? Když se na stolech...

  Vliv vitaminu D na sportovní výkonnost
  29.11. 2017 O významu vitaminu D pro lidské zdraví není pochyb, jeho nově objevené vlastnosti a jeho vliv na rozvoj některých civilizačních nemocí byly diskutovány v jednom z našich nedávných článcích. Nicméně...

  více
 • Chcete být informováni o novinkách a hrát o zajímavé ceny?
 • Odhlásit se můžete kdykoli...
 • Stylový pánský magazín Vám přináší souhrn toho nejzajímavějšího od aut, přes obleky až po novinky v erotických pomůckách. Navštivte portál Bman.cz a uvidíte sami.

 • Jak často sportujete?
  | Výsledky
  Loading ... Loading ...